reede, 7. august 2015

7. august 2015 - In memoriam "The Daily Show with Jon Stewart"

Tere,

alles see oli, kui kirjutasin siia hüvastijätuteksti "The Colbert Report"ile. Lohutasin end toona teadmisega, et vähemalt Jon Stewart ja John Oliver on jätkamas seda ausa arvamuse väljaütlemist. Ja nüüd? Life sucks!

Möödunud öösel oli The Daily Show with Jon Stewart viimane osa. Neetud!

#JonVoyage
Jon viimase saate võtetel. #JonVoyage
See ei olnud nii suurejooneline, kui Stephen Colberti hüvastijätt, aga ka karakterid erinevad. Pigem oli Joni viimane saade südamlikuks hüvastijätuks oma endiste korrespondentidega (kelle hulgas muuhulgas ka Steve Carrell, Ed Helms, Olivia Munn, John Oliver, Stephen Colbert jpt) ning meeskonnaga. Viimase tarbeks tegi Stewart isegi kiire ringkäigu stuudio tagatubades, et näidata neid, tänu kellele on show juba üle 16 aasta eetris olnud.

#JonVoyage
Stewart oma alguspäevil.
Et The Daily Showst saab midagi nii suurt, ei osanud aastaid tagasi vist keegi arvata. Aga kõigi tunnustuste seas 19 Emmyt pälvinud sari muutus eriti peale 9/11 üheks mõjukamaks poliitikat ja meediat kritiseerivaks jõuks. Ja tegemist ei olnud ainult kriitikaga - tihtilugu osutas Stewart nii oma kommentaarides kui intervjuudes lisaks valukohtadele ka võimalikele lahendustele, millest nii mõnedki said veel saate ajal teoks. See kõik tõi kaasa iseloomustuse, mida korrati nii mitmeski kohas (ka Crossfires, poliitikashows, mille lõpetamise Stewart oma arvamusega põhjustas, kui ka Oprah poolt) - "Stewart on kas kõige targem naljakas mees või kõige naljakam tark mees televisioonis".

Kuigi Jon Stewart on ise järjekindlalt öelnud, et ta pole midagi enamat kui koomik, valiti ta 2009. aastal Timesi lugejate poolt kõige usaldusväärsemaks uudisteedastajaks. Seepärast on levinud ka arvamus, et Stewart oli lisaks naljatamisele ka tõsiseltvõetav "uudistemees" - newsman. Kuigi ta otseselt uudiseid ei kajastanud, pööras ta oma peatähelepanu erinevate
#JonVoyage
Faktid ja ajakirjandus - võiks ju ühte rada käia.
meediakanalite uudiste kajastamise vigadele. See ei olnud vaid ärapanemine: lugematutel kordadel võrdles ta nii uudistekanalite kui poliitikute ütlemisi nende varemöelduga, paljastades jäiselt terava satiiriga kogu toimuva mitmepalgelisust. Seega - Stewarti uudised olid pigem uudised telgitaguste kohta, mida peavoolumeedia ei avalda, kuid mis väärib tegelikult hoopis suuremat tähelepanu. Üks Stewarti põhimuresid oli näiteks kasvõi see, et peavoolumeedia - CNN, Fox News jne -unustasid tihtipeale enda poolt edastavaid fakte kontrolliga või nagu ta seda CNNi puhul ka paaril korral uudisteklippidega demonstreeris, siis faktide muutmine jutu käigus. Ja kuigi Stewartit on tihti kritiseeritud demokraatide poole hoidmises, on ta siiski suutnud hoida oma kajastusi erapooletuna ning tema teravat kriitikat on USA's saanud mõlemad parteid. Ehk just seepärast pealkirjastas ajakiri Rolling Stone oma The Daily Show... järelhüüde nii: "Jon Stewart: Goodbye to the Last Honest Newsman."

#JonVoyage
Üks paljudest Stewarti headest mõtetest.
Stewartit võeti tõsiselt, sealhulgas ka tema nn vaenlaste hulgas. Saatekülaliste nimekiri on pikk ja prominentne - alates mitmest USA presidendist (lisaks ka Euroopa ja Aasia poliitikuid ja riigitegelasi) kuni meelelahutusmaailma tuntuimate nimedeni ja sinna vahele jäävate äriinimeste, kirjanike ja ajakirjanikega. Stewart oskas intervjueerida ning ta ei kartnud kunagi esitada otse ja teravaid küsimusi, mida peavoolumeedia ei suutnud, osanud või tahtnud.

The Daily Show with Jon Stewart ei olnud vaid ühemeheshow, kuigi põhiosa sellest oli alati Stewarti kanda - selle kommentaatorite hulgast kasvas välja mitmeid praeguseks edukaks saanud meelelahutajaid: Oscari-nominent Steve Carrell (Foxcatcher, The Office), Ed Helms (The Office, Hangover), John Oliver (Last Week Tonight with John Oliver), Stephen Colbert (praeguseks lõpetatud The Colbert Report, et minna David Lettermani asemel saatejuhiks) jpt. Mitmed neist on oma varasemates intervjuudes maininud Jon Stewarti olulisust enda karjäärjääris, kuid eriti südamlik oli viimase saate Stephen Colberti ex prompt ülesastumine:

"Jon, I've been asked and have the privilege to say something that is not on the prompter right now. Here's the thing, Jon - you said to me and many other people here years ago never to thank you because we owe you nothing.
It is one of the few times I've known you to be dead-wrong.
We owe you and not just what you did for our career by employing us to come on this tremendous show that you made.
We owe you because we learned from you. We learned from you by example how to do a show with intention, how to work with clarity, how to treat people with respect.
You are infuriatingly good at your job.
Okey. Okey and all of us who were lucky enough to work with you - and you can edit this out later - all of us who were lucky enough to work with you for sixteen years are better at our jobs because we got to watch you do yours, and we are better people for having known you.
You are a great artist and a good man. /.../
/.../ I know you're not asking for this but on behalf of so many people whose lives you've changed during past sixteen years - thank you!"

Ma ei hakka seda isegi tõlkima, sest see on nii kolbeerilik ja tõlge rikuks asja. Link siin :)

Ja head olid ka Stewarti viimase mõtearenduse viimased sõnad:

"So I say to you, my friends: the best defence against bullsh*t is vigilance - so if you smell something, say something!"

#JonVoyage
Edu edaspidiseks, Jon Stewart!
Jah - rääkida ja öelda oleks veel palju, aga nagunii ei suudaks sõnad neid paljusid lõbusaid, ent mõtlemapanevaid hetki edasi anda, mida The daily Show with Jon Stewart nii paljudesse eludesse tõi. Tuleb vaid Stewartile edasiseks kõike parimat soovida ja loota, et meediasse tuleks juurde selliseid inimesi, kes suudaks meediat ja poliitikuid oma kriitikaga nii hästi maa peale tagasi tuua.

Bon Voyage, Jon Stewart! Respect!

1 kommentaar: